foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
Stowarzyszenie Przyjaciół "Mam Sąsiada" było reprezentowane podczas Zjazdu w Łodzi przez 3 osoby, które są Latarnikami Polski Cyfrowej Równych Szans.
Zjazd rozpoczął się uroczystym otwarciem na dziedzińcu Art_Incubatora, którego dokonali Małgorzata Olszewska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Krzysztof Piątkowski – Zastępca Prezydenta Miasta Łodzi oraz Krzysztof Głomb.
foto: Rob Randalk Jurek
foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
Tutaj można zapoznać się z postulatami Deklaracji Łódzkiej.
foto: Marta Rogalska
Zjazd rozpoczęła retrospekcja historii PCRS, którą zaprezentowały: Monika Boruch – trener PCRS oraz Anna Kuczyńska
- doktorantka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Przedstawiły one syntetyczny i systematyczny przegląd przez
najważniejsze wydarzenia, jakie były udziałem Latarników Polski
Cyfrowej: począwszy od narodziny idei PCRS, poprzez pierwsze szkolenia
dla Latarników, zjazdy, warsztaty oraz spotkania, jakie organizowano w
ciągu ostatnich dwóch lat .
foto: Marta Rogalska
foto: Marta Rogalska
foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
W kolejnej części Latarnicy skupili się na pracy warsztatowej. Latarnicy
mieli szansę wybrać jeden z czterech warsztatów: Narzędziownia Latarnika Polski Cyfrowej, Opublikuj swój sukces, Programujemy obiektowo – myślimy logicznie, czyli kurs nauki kodowania w języku SCRATCH, Gamifikacja mobilizuje!.
foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
My wzięliśmy udział w Narzędziownia Latarnika Polski Cyfrowej – prowadzona przez Marcinów: Zaroda i Mechlę z Tarnowa, którzy zajęcia poświęcili tematyce rozszerzonej rzeczywistości oraz screencastów, wykorzystywanych np. do tworzenia instruktarzy dedykowanych zajęciom z pokoleniem 50+.
foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
Podsumowaniem dnia w Fabryce Sztuki był blok, w trakcie którego Latarnicy przenieśli się w świat technologii przyszłości, które poprawiają jakość życia oraz ułatwiają realizacę codziennych obowiązków.
foto: Rob Randalk Jurek
Przykładowo, uruchamiamy w przeglądarce interesującą nas stronę internetową, np. stronę naszego stowarzyszenia :)
foto: Rob Randalk Jurek
Z lewej strony tablicy mamy obszerne menu wyboru funkcji. Przykładowo, wybieramy pisaczek...
foto: Rob Randalk Jurek
... i piszemy co nam w sercu gra. Zjazd fajny, Latarnicy super, należy się serduszko! :)
foto: Rob Randalk Jurek
Po prezentacjach Latarnicy Polski Cyfrowej udali się do Muzeum Animacji Se-ma-for, gdzie nie tylko zapoznali się z fascynującym światem filmów animowanych, ale także sami stworzyli własne produkcje. My również stworzyliśmy naszą stowarzyszeniową animację. :)
fotos: Rob Randalk Jurek
W poniedziałek również przeprowadzono wywiady z latarnikami na temat Zjazdu. Wywiadu udzieliła również nasza Marta Rogalska, debiutująca Latarniczka :) Relacja ukaże się niedługo w latarniczej telewizji.
foto: Marta Rogalska
Dzień zakończył Latarniczy Integral, który miał miejsce w Osadzie Rybackiej Sereczyn. Głównym punktem wieczoru były występy karaoke.
foto: Marta Rogalska
We wtorek rano Latarnicy, po krótkim podsumowaniu pierwszego dnia Zjazdu oraz specjalnym, wirtualnym wystąpieniu Ambasadora PCRS i Europosła Michała Boniego, wrócili do pracy warsztatowej.
Początek dnia w sali wykładowej rozpoczął się od wspólnych latarniczych ćwiczeń. :)
foto: Rob Randalk Jurek
Tym razem Latarnicy wybierać mogli między zajęciami poświęconymi perswazji oraz współpracy z dziennikarzami, prowadzonymi przez Antoniego Styrczulę, technologiom Apple użytecznym w edukacji, które za prezentowali Jan Polak – Apple Education Manager, Robert Celuch, wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im M. Kopernika w Ilży oraz Dariusz Stachecki, wicedyrektor Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Latarnicy mieli szansę zapoznać się także z doświadczeniami programu eSCOUT, o którym opowiadały Anna Reszka i Dorota Wiro-Kiro z warszawskiej Mediateki.
foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
Nasza reprezentacja tym razem postawiła na warsztat poświęcony perswazji i współpracy z dziennikarzami.
foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
foto: Marta Rogalska
Po warsztatach odbyła się debata obywatelska. Ważnym punktem debaty zjazdowej była dyskusja Latarniczy Uniwersytet Obywatelski, poświęcona tematyce odpowiedzialności za wspólnotę oraz inicjatywom angażującym mieszkańców. Gośćmi debaty byli: prof. Wiesław Łukaszewski z PAN, Wojciech Przybylski, redaktor naczelny magazynu Res Publica Nowa oraz dr Józef Orzeł z SMWI.
foto: Rob Randalk Jurek
Jednym z ostatnich punktów Zjazdu były wyróżnienia dla Samorządowców, którzy aktywnie wspomagają latarnicze działania.
foto: Rob Randalk Jurek
Zjazd zakończyło wspólne zdjęcie organizatorów, trenerów oraz przede wszystkim Latarników Polski Cyfrowej, którzy bogatsi o nową wiedze, kompetencje oraz kontakty wrócili do swojej głównej pracy – wprowadzania dorosłych Polaków w cyfrowy świat.
foto: Kamila Szuba - www.kamilaszuba.pl
Więcej szczegółów dotyczących 3 Zjazdu Latarników PCRS znajdziecie tutaj.
Klimat tych dwóch dni fajnie oddaje poniższy klip:
Również TVP Łódź pojawiła się w miniony poniedziałek w Art_Incubatorze Fabryka Sztuki i nakręciła materiał na temat Latarników oraz programu PCRS. Zdaje się, iż za rok trzeba będzie zgromadzić wszystkich przeszkolonych Latarników, aby dokładnie pokazać, iż jest ich jednak nie 300 a blisko 3000! (materiał od ok. 11:05min)
To były intensywne dwa dni! Ale my nie próżnujemy i wkrótce rozpoczynamy naszą latarniczą działalność w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach!
foto: Marta Rogalska
- Zdjęcia - własne archiwum, Kamila Szuba, Robert Jurek , Facebook;
- Opisy - niektóre fragmenty pochodzą ze strony www.latarnicy.pl;
- Video - kanał Miasta w Internecie.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz